UAB Hidrosistemos

Drenažas,
drenažo įrengimas

Turite klausimų? Skambinti: +370 686 78355

Drenažas, drėgmė – tai vanduo įvairiais pavidalais. Grunte jis būna trijų būvių — laisvasis vanduo, vandens garai ir kapiliarinis vanduo, ir nuo jų mums reikia apsisaugoti statant pamatus.
Tekantis vanduo nuvedamas drenažo sistemomis, o kapiliariniam vandeniui neleidžiama pasiekti pamatų konstrukcijos naudojant kapiliarinį pralaidumą mažinančias medžiagas. Grunto porose esantys vandens garai neprasiskverbs į rūsio pamatus arba į esančias ant grunto grindis, nes patalpos temperatūra yra aukštesnė nei grunto, tad garai gali judėti iš vidaus į išorę.
Drenažo sistemos įrengimas
Gerai atliktas drenažas yra geriausia garantija, jog pamatų nesugadins drėgmė. Drenažo sistemą sudaro įvairios drenuojančios ir kapiliarinį pralaidumą mažinančios medžiagos, pvz., skalda ir žvyras, bei izoliacinės plokštės ir drenažo vamzdžiai. Medžiagos dalelės turi būti tokio dydžio, kad vanduo pratekėtų pro ją dėl savo sunkio, taip užkertamas kelias vandeniui tekėti namo link ir jis nuvedamas drenažo vamzdžiais.

Iš tiesų drenažo sistema prasideda jau žemės paviršiuje. Jo nuolydis nuo namo turėtų būti maždaug 1:20 per tris metrus nuo sienos, tuomet jau čia nubėga didelis kiekis vandens. Gėlių lysvės, kurios laistomos itin dideliu kiekiu vandens, šalia namo netinka, jei pamatuose laikosi drėgmė. Vandenį iš lietvamzdžių vertėtų nuvesti per porą metrų nuo namo.

Drenavimo medžiagos

Kad vanduo pratekėtų pro smėlį ar žvyrą, jų dalelės turi būti tam tikro minimalaus dydžio. Paprastai sakoma, kad iš jų ne daugiau kaip 5% gali būti mažesnio nei 2 mm skersmens. Toks drenažo sluoksnis turėtų būti ne mažiau kaip 200 mm storio. Jame vanduo teka į drenažo vamzdžius, kad būtų pašalintas toliau nuo namo. Žinoma, praktikoje pasirenkamos rupesnės medžiagos, kad drenavimas būtų garantuotas.
Yra ir dirbtinių drenažo medžiagų, pvz., keramzitbetonis, kuris dar atlieka ir termoizoliacinę funkciją. Labai gera alternatyva yra specialios polistireno putplasčio plokštės, kurios naudojamos, kai atliekamas pamatų sienų betonavimas. Abi šios medžiagos apšiltina ir leidžia pratekėti vandeniui.